Przejdź do treści

Szkółka Roślin Ozdobnych Mykita i Szymański to rodzinna firma, której początki sięgają 1972 roku.  
Jej założycielami byli Jan i Zofia Mykitowie. Na początku uprawiano jedynie róże i pomidory w dwóch szklarniach
a także róże w gruncie oraz drzewa owocowe. Gospodarstwo liczyło wówczas niewiele ponad 3 hektary.
W 1980 roku nastąpiła zmiana profilu produkcji – przestawienie się na materiał ozdobny.

Z każdym rokiem rosła liczba odmian produkowanych w szkółce, powiększała się powierzchnia upraw, zwiększało zatrudnienie jak również miały miejsce kolejne inwestycje. Od 1997 roku gospodarstwem zaczęli zarządzać syn
i zięć właściciela (Wiesław Mykita i Piotr Szymański).

Znaczącym momentem w historii gospodarstwa był rok 1997. 10 lipca tego roku na nasze tereny wtargnęła woda, która utrzymywała się przez 3 tygodnie i dopiero gdy opadła ukazał się prawdziwy obraz wyrządzonych szkód.
Ich skala była przeogromna, nie przeżyła ani jedna roślina. Szybko zapadła decyzja o odbudowie gospodarstwa. Było to możliwe dzięki pomocy całej rodziny, kolegów szkółkarzy oraz wielu innym życzliwym nam osób i znajomym. Z roku na rok powstałe szkody i straty zaczynały zanikać a wiedza, doświadczenie i praca na nowo przynosiły satysfakcjonujące rezultaty.


Obecnie dysponujemy powierzchnią 50 ha, w tym 10,5 ha upraw pojemnikowych i około 15 ha w gruncie.
Inwestycje poczynione na przestrzeni kilkunastu lat pozwoli
ły na zmechanizowanie wielu prac i uczyniły szkółkę nowoczesnym zakładem pracy. Zmodernizowanie gospodarstwa umożliwia zastosowanie najnowszych technologii produkcyjnych, co gwarantuje wysoką jakość oferowanych roślin. Potwierdzeniem tego było uzyskanie wielu wyróżnień i nagród.


Cały asortyment produkujemy we własnym zakresie począwszy od ukorzeniania sadzonek aż do sprzedaży dorosłego materiału. Obecnie szeroka oferta przedsiębiorstwa obejmuje drzewa i krzewy iglaste i liściaste (w pojemnikach oraz w gruncie). Specjalnością firmy są rośliny szczepione, pienne i formowane.

Obecny poziom gospodarstwa udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki pracy i zaangażowaniu wszystkich członków rodziny – doświadczeniu i poradom założycieli szkółki oraz pomocy młodego pokolenia.

Wróć do spisu treści